Ігри та вправи для зняття нервової напруги
Як навчити дитину техніки розслаблення?
Для початку пояснити, навіщо це потрібно на прикладі.
Візьміть желе, виноградинку та гілочку з дерева. Дайте дитині їх помацати та попросіть описати відчуття.
Потім запропонуйте натиснути на желе. Що з ним сталося? Нічого, воно “пружинить”.
А тепер сильно натисніть на виноградинку. Вона лопнула.
Натисніть на гілочку. Вона з хрускотом зламалася.
Жиле “розслаблене”, тому воно відновлює свою форму, а гілочка була жорсткою, тому зламалася.
Коли люди розслаблені, спокійні, у них з’являються такі ж здібності, як і у желе. Їх складно зламати злістю чи страхом, тому що вони швидко відновлюються і знову стають спокійними.
Розслаблятись, знижувати нервову напругу важливо вміти всім – і дітям і дорослим, адже вона не несе в собі ніякої користі, лише шкодить нашим справам та іноді навіть здоров’ю.
⠀
ВПРАВИ НА РОЗСЛАБЛЕННЯ
Увімкніть звуки моря
Можна лягти з дитиною, закрити очі й розповідати, що ви уявляєте:
– Я лежу на березі, на теплому приємному піску. Я можу помацати пісок, він теплий, сипучий, дуже приємний на дотик. Зверху світить сонце. Жарко. Хвилі накочує на берег і бризки летять на мене. Добре. Приємно. Спокійно й радісно.
Наступного разу кожен вже буде занурюватися у свій світ окремо, а враженнями обмінюватися вже після виключення звуків. Коли це увійде у звичку – дитині буде достатньо будь-де просто закрити на хвилину очі та уявити своє місце спокою.
⠀Зігріємо метелика
Уявіть, що на ваші долоньки сів метелик. Він замерз і не може злетіти.
Зігрійте її своїм диханням (рот широко відкритий, як при довгому звуці «А»).
Метелик зігрівся.
Його треба здути з долоньки: глибокий вдих через ніс і видих через рот, на видиху губи трубочкою, як при довгому звуці “У”).
Повторювати зігрівання метеликів доки не стане спокійніше.
«Вгору по веселці».
Встаньте та закрийте очі, зробіть глибокий вдих та уявіть, що разом з цим вдохом ви піднімаєтеся вгору по веселці, а на видихаючи уявіть, що з’їжджаєте з неї, як з гірки.
«Почергове дихання через ніздрі».
Спину тримаємо прямо, сидячи на стільці, великим пальцем правої руки закриваємо праву ніздрю і робимо глибокий вдих через ліву ніздрю, потім безіменним пальцем затуляємо ліву та видихаємо через праву.
Намагайтеся наповнювати та спорожняти легені до кінця. Виконуйте 5 таких циклів та потім міняйте ніздрі. Така дихальна гімнастика вирівнює внутрішній баланс в організмі, гармонізує енергію, добре впливає на психічний стан людини.
Прогресуюча релаксація м’язів
Прогресуюча релаксація м’язів – це прекрасний спосіб зняти стрес. Релаксація досягається шляхом напруги й подальшого розслаблення різних груп м’язів тіла.
Обличчя – попросіть дитину наморщити ніс і лоб, ніби вона нюхає щось неприємне, а потім розслабити м’язи обличчя. Повторити три рази.
Щелепи – попросіть дитину щільно стиснути щелепи, ніби вона собака, який висить на кістці, а потім відпустити уявну кістку й повністю розімкнути щелепи. Повторити три рази.
Руки та плечі – попросіть дитину витягнути руки перед собою, потім підняти їх над головою й потягнутись якомога вище. Після цього нехай дитина опустить вниз і розслабить руки. Повторити три рази.
Кисті рук – нехай дитина уявить, ніби вона щосили стискає апельсин однією рукою, а потім кидає його на підлогу і розслабляє кисть і руку. Повторити три рази, а потім виконати вправу іншою рукою.
Живіт – нехай дитина ляже на спину і всього на мить максимально напружить м’язи живота. Потім нехай розслабить живіт. Повторити три рази, а потім виконати цю ж вправу стоячи.
Ноги й ступні – попросіть дитину стоячи втиснути пальці ніг у підлогу, ніби вона проробляє це з піском на пляжі. Нехай почергово вдавлює кожний палець у підлогу й розставить їх настільки, щоб відчувати напругу в ногах, а потім розслабиться. Повторити три рази.
Виконуючи ці вправи, попросіть дитину спостерігати, як добре почувається тіло, коли вона розслабляє кожну його частину. Мета виконання цих вправ полягає в тому, щоб досягти повного розслаблення м’язів тіла.